ЄС має передати заморожені мільярди Кремля Україні: у НБУ розвіяли головні побоювання Європи

Європейський центральний банк (ЄЦБ) проти передачі Україні активів Росії, заморожених на Заході через санкції, через побоювання щодо втрати впливу та ваги євро на міжнародному фінансовому ринку. Але в умовах високої турбулентності валюта ЄС може навіть отримати переваги щодо американського долара.

Про це заявили у Національному банку України (НБУ), нагадавши, що в січні 2025 року до бюджету надійшли від ЄС перші 3 млрд євро в межах програми позик ERA Loans, яку буде погашено за рахунок надходжень від знерухомлених російських активів. Та попри голоси, що все гучніше лунають на користь конфіскації основної суми активів, в ЄЦБ вважають, що це може нашкодити ролі євро у світовій фінансовій системі, через:

  • відмову інших центральних банків від використання резервних активів у євро;
  • зростання витрат на фінансування для країн ЄС унаслідок збільшення дохідностей у євро;
  • диверсифікацію валют у торговельних розрахунках тощо.

В НБУ ці побоювання вважають виправданими. Аналітики зазначають, що:

  • наразі позиції євро залишаються стабільними;
  • попри обмеження у торгівлі з Росією та санкційний тиск, частка євро в міжнародних розрахунках, за даними SWIFT, із 2023 року зберігається на рівні близько 13%;
  • понад 23% усіх непогашених боргових цінних паперів у світі номіновано саме в євро;
  • частка євро в глобальних валютних резервах із 2015 року стабілізувалась на рівні 20%.

З огляду на це, на сьогодні роль євро як другої світової валюти залишається непохитною, навіть попри спроби пошуку альтернатив окремими країнами з ринками, що розвиваються.

“Тож повна синхронна конфіскація російських активів розвиненими країнами на користь України не зможе послабити роль євро і навряд чи матиме матеріальний вплив на сприйняття цієї валюти. Натомість в умовах високої турбулентності євро може навіть отримати переваги порівняно з доларом США й іншими валютами”, – наголосили в Нацбанку.

Раніше OBOZ.UA повідомляв, що міністри закордонних справ Німеччини, Франції, Італії, Польщі, Іспанії, Великої Британії та єврокомісарка з закордонних справ та політики безпеки Кая Каллас зробили спільну заяву, попередивши, що майже 200 млрд євро суверенних російських активів, що були заморожені після початку повномасштабного вторгнення, не будуть розморожені до припинення російської агресії та відшкодування збитків. Доти Європа планує чинити тиск на режим диктатора Володимира Путіна, щоб примусити його до миру.

Джерело: OBOZ.UA

Вам також може сподобатися...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *